Ekonomi

Borsa İstanbul’da haftaya tedbirle başlayacak ve bu hafta tedbirleri kalkacak hisseler

Investing.com – Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamalarda iki hissenin haftaya tedbirle başlayacağı bildirildi. Geçen ay tedbir konulan 11 hissenin ise bu hafta tedbirleri sona erecek.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DOBUR payları 18/03/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/04/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır.

DOBUR payında halihazırda uygulanmakta olan kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri de emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

MOGAN payları 18/03/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/04/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Bu hafta tedbirleri kalkacak hisseler

Bu hafta 11 hissenin tedbiri sona erecek. Buna göre;

Bugün seans sonunda AVHOL için uygulanan kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbiri; ETYAT için konulan kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbiri kaldırılacak.

19 Mart Salı günü; CEOEM için uygulanan kredili işlem yasağı kalkacak

20 Mart Çarşamba günü; DESPC, TDGYO, CMBTN paylarına uygulanan kredili işlem yasağı, AVTUR için konulan kredili işlem yasağı, brüt takas, tek fiyat ve emir paketi tedbiri gün sonunda kalkmış olacak.

21 Mart Perşembe günü; PATEK ve VESTL için kredili işlem yasağı, GARFA için kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbiri seans sonunda kalkacak.

22 Mart Cuma günü: CRDFA payındaki kredili işlem yasağı seans sonunda kalkmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu